Bridge Band

Napsali o nás
22. 6. 2014
Ten vysoký muzikant, který vystupuje jako Jan Křtitel Novák, spojil svůj jazz s jiným kořenem, s barokní zbožností, která ve dnešním svobodnějším věku jen doznívá v lidové pověrčivosti. Theologie stranou, je to veliký dar. Barokní zbožnost, která dělá z andělů andělíčky a z Ježíše Krista Jezulátko, dělá ze sádrového světce člověka z masa a kostí. Jenže to,co v případě Krista zkresluje zvěst evangelia,to ji v případě Františka z Assisi oživuje a zpřítomňuje. Andělé Boží nejsou baculatí naháčci, ale František z Assisi je takový lidový světec, který se svou prostotou a láskou vzpříčil nádheře tehdejší církve jak o tom zpívá „František“ Kř.Novák v legendě o bratru Masseovi. Čteme v evangeliu Matoušově18.3.: “Nebudete-li jako pacholátka,nikoli nevejdete do království nebeského“. Když poslouchám Jana Kř. Nováka, jak zpívá o sv. Františkovi, a poslouchám ho rád – mám pocit, že se mi otevírá celý okouzlený svět dětské nevinnosti. To je veliký dar tohoto zpěváka, o který se štědře dělí.
Erazim Kohák

22.6.2014
Nevím, jaký byl Jan Křtitel Novák student, zda se pilně hlásil nebo žízeň pilně hasil, ale vím, že se naučil nejen dobře psát a číst, ale hlavně dobře vidět. A tak snadno nahlédl za obzor všednosti a barvy slov měl záhy plné muziky. Díky tomu si vždy svižně zpívají za krátko i srdce jeho posluchačů a kdo se pozorně dívá, vidí, jak si do taktu podupávají třeba i důstojné sochy na Karlově mostě. Pro mariáš života má v rukávu minimálně tři nejvyšší esa – víru, naději a lásku. A trumfuje pohodou, která je věru nakažlivá. Moudře sundává svatým, kteří pochodují svatozáře, a pod záminkou, že jim je chce vyleštit, je převlékne do člověčích trampot. Čímž alespoň pro tu chvíli je v jeho knížkách a textech kus nebe na zemi. A veledůležité je, že tu nechybí na stromě poznání ani sladce hříšná jablíčka srandy. Z těch, co se nesnědí, udělá díky tajemným chemickým vzorcům Calvados. A tak myslím, že pantáta Komenský může spokojeně konstatovat, že tahle škola se mu povedla.
Dr Fr. Novotný, básník a publicista

ŽENA-IN 16. 4. 2010 - Bridge Band - úžasná parta muzikantů z Karlova mostu
Přes dvacet let je můžeme vídat na Karlově mostě. Partička postarších chlápků, díky jejichž umu se na mostě zastaví nejeden kolemjdoucí. Znám jejich repertoár, poznala jsem i některé členy kapely a ráda bych vám je představila. více ...
Linda Wimmerová

Chvála valchy
Víte, co je valcha? Pokud tvrdíte, že jde o budovu, kde se valchuje, tedy kde se zplsťují vlněná vlákna účinkem čpavkové vody, máte zcela pravdu. Pokud tvrdíte, že jde o hazardní hru, rovněž se nemýlíte. Pravdu máte, i když tvrdíte, že jde o pracovní nástroj, který tvoří jakýsi dřevěný rám držící zvlněný plech, nástroj prolévaný potem pradlenek mnoha generací. Pokud tvrdíte, že nejde o nástroj prací, ale hrací, tedy hudební, také tato pravda se vám rýmuje. Valchu můžete slyšet v akci na Karlově mostě, kde hraje kapela Jana Křtitele Nováka, známý a obdivovaný Bridge Band. Honza má vtipné texty a kapele to šlape jak v New Orleans. Když je chvíli posloucháte, musíte se podívat dolů, jestli vám náhodou pod nohama neteče Mississippi. A není to jen suzafon, který tvrdí muziku. Celou sekci bicích nahrazuje právě valcha. Krásná stará valcha našich prapradlenek, s kovovou oblou stříškou nahoře. Na valchu se hraje buď prsty, ozdobenými na koncích kovovými náprstky, jaké mívala moje maminka, když mi štupovala věčně roztrhané ponožky, nebo různými doplňkovými nástroji, což jsou v případě pomalých skladeb například kovové metličky na šlehání pěny z bílků. Na valchu se hraje poklepem, smykem nebo příklepem, kolmo, nebo pěkně ze strany. Valchou nepohrdne ani výtečný bubeník, protože může užaslému publiku ukázat, co umí v podivuhodných sólech. Já o tom mluvím proto, že tahle kapela znovu potvrzuje jedno rčení. Jedem můj známý zedník tvrdí, že všechny předměty na světě jsou vlastně otvíráky na pivo. Jiný přítel muzikant tvrdí, že všechny předměty jsou vlastně hudební nástroje. Přemýšlím o tom často třeba na chalupě, když uklízím a vyhazuji staré nepotřebné krámy. Jo, kdyby to byly staré nepotřebné krámy, ale jen barbar dokáže vyhodit hudební nástroj. Jen si ho poslechněte na Karlově mostě třeba v novákovské variantě příběhu o tom, jak dědeček měnil, až vyměnil. Nemluvě o takových jemnostech v textu, že ztrácení jehel je osud nemehel.
František Novotný: Buďme. Radioservis a.s., Praha 2009

18. 3. 2009 - dopis od fanouška
Dobrý den, minulý týden jsem při návštěvě Prahy přecházel Karlův most a mezi záplavou malířů a prodavačů mne jednoznačně zaujala šestice jazzmanů. Setrval bych na chvíli na místě, poslouchaje musiku, připomínajícími desky z Dixielandového festivalu v Drážďanech z osmdesátých let, ale byv ve spěchu a nebyv sám, byl jsem odtažen na druhý břeh. Název kapely Bridge Band mi naštěstí zůstal v hlavě, stále ještě okouzlen minutovým zážitkem z Prahy jsem si doma pustil jedinou zdarma stažitelnou píseň Jazz me Blues a následně objednal CD. Po tom, co jsem si disk během dvou dnů důkladně a mnohokrát poslechl, neodolávám a musím Vám Vaši hudbu pochválit. Studuji český jazyk na filosofické fakultě UK a mimo to hraji na několik hudebních nástrojů, které i sbírám. Proto posuzuji písně z několika úhlů a detailně. Po tomto posuzování musím říci, že Bridge Band hraje tak dobrou hudbu, že by stála za poslech i s mizernými texty a z druhé strany, texty songů jsou tak nápadité a kvalitní, že by stály za to i se špatným doprovodem. Rýmové konstrukce jsou skvěle propracovány, ale zároveň není zdaleka ošizena ani myšlenka. Mostní jazz je proto, dle mého soudu, úžasný z obou hlavních pohledů -- hudebníkova i básníkova, resp. textařova. Tato dvojkvalita je pak korunována úžasným výkonem valchenisty. Nevěřil bych, kolik zvuků lze na prací nástroj vyjádřit a téměř lituji, že jsem investoval tolikpeněz do bicí soupravy. Tolik moje recenze, kterou jsem za poslechu CD musel napsat, i kdyby nebyla žádána. Předpokládám, že kapela, která působí jižtak dlouho a je zvána na všemožné akce, už chvály slyšela dost. I tak však věřím, že mé dojmy třeba někoho potěší.
Jarmil Šlapálek

Last change: 13. 06. 2019, Author: Evzen Thoendel www.agroturistika.thoendel.cz